CadPro Biuro Projektowe Zielona Góra: projekty domów energooszczędnych – domy “szyte na miarę”
Oferujemy kompleksowy zakres usług związanych z indywidualnym projektowaniem domów energooszczędnych. Stale rosnące ceny nośników energii wymuszają poszukiwania rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania domu.
Opracowujemy indywidualne projekty domów na wąską działkę.
Wieloletnie doświadczenie przy projektowaniu i nadzorach domów jednorodzinnych i wielorodzinnych pozwala nam na dobór optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych oraz materiałowych.
Nasze doświadczenia projektowe wzbogacamy dokonując certyfikacji energetycznej budynków, podczas której dokładnie analizujemy rozwiązania funkcjonalne, materiałowe i instalacyjne.
Dokonaliśmy certyfikacji ponad 300 budynków, zdobywając wiedzę o ich słabych miejscach, co pozwala nam na ich eliminację w naszych projektach.
Wiedza i doświadczenie pozwala nam na projektowanie budynków energooszczędnych, czyli zużywających poniżej 70kWh/m2/rok, co jest wynikiem 2-3 razy niższym od standardowych, współcześnie budowanych domów.
Przykładowe projekty domów opracowane w naszym biurze projektów:
Aby powstał dom energooszczędny musimy już na etapie projektu wdrożyć szereg rozwiązań obniżających straty ciepła oraz zwiększających zyski ciepła.
Straty ciepła następują na skutek przenikania go przez przegrody (podłogę na gruncie, ściany zewnętrzne, okna, połać dachową) oraz przez wentylację (grawitacyjną bądź mechaniczną).
Zyski ciepła osiągamy poprzez właściwe rozlokowanie okien w ścianach i połaciach dachowych.
W celu uzyskania domu energooszczędnego w naszych projektach stosujemy następujące rozwiązania:
dokonujemy właściwej orientacji budynku względem stron świata,
poszukujemy zwartej i prostej bryły budynku, oferującej największą powierzchnię użytkową przy najmniejszej powierzchni przegród zewnętrznych,
lokujemy okna w ścianach i w połaciach dachowych w sposób, który pozwala na największe zyski ciepła od promieniowania słonecznego,
projektujemy przegrody (podłoga, ściana, dach) w sposób który zminimalizuje straty ciepła przez przenikanie, dobierając odpowiednią grubość izolacji termicznej, każdą przegrodę weryfikujemy pod kątem gromadzenia się w niej wilgoci w okresie zimowym oraz pod kątem rozwoju pleśni,
minimalizujemy i eliminujemy występowanie mostków cieplnych w budynkach,
dobieramy właściwą stolarkę okienną i drzwiową,
w zakresie wentylacji budynków proponujemy wykorzystanie wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacją), tylko takie rozwiązanie gwarantuje zdrową atmosferę w budynku, zapewniając kontrolowany dopływ świeżego powietrza, bez strat ciepła przez “kominy”. Należy zauważyć, że dla zdrowego funkcjonowania człowiek potrzebuje 20-30m3 świeżego powietrza na godzinę. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie w nowych, szczelnych budynkach sprostać tym wymaganiom, w efekcie czego użytkownicy tych budynków odczuwają dyskomfort w takich obiektach, ponadto dochodzi do przyrostu zawilgocenia w ścianach, co prowadzi do utraty ich parametrów izolacyjnych oraz rozwoju pleśni i grzybów szkodliwych dla ludzi,
w zakresie instalacji grzewczych i źródeł ciepła wybieramy optymalne rozwiązania dla lokalnych warunków (gazowe kotły kondensacyjne, kotły stałopalne na ekogroszek lub pellet, kominki, kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej).
Procedura projektowania wygląda następująco:
opracowanie programu użytkowego i projektu koncepcyjnego, na życzenie inwestora wraz z wizualizacjami,
skompletowanie dokumentów formalnych, uzyskanie mapy do celów projektowych, wykonanie badań geotechnicznych,
opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę,
opracowanie projektów wykonawczych.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura projektów.